Emniyet Kemerinin Otomobilin Geçmişini Döktüğünü Biliyor Muydunuz?

Emniyet kemerinin sadece araç kullanırken can güvenliğini korumaya değil daha farklı dört hayati fonksiyonu da yerine getirdiğini biliyor muydunuz?Bir sosyal medya kullanıcısı emniyet kemerinin işlevlerini ve bizlere verdiği ipuçlarını video çekerek şu sözlerle anlattı:

“Emniyet kemerleri sadece araç kullanırken can güvenliğini sağlamaz. Aynı zamanda dört hayati sırrı daha vardır. Birincisi aracınız yolda bozulmuşsa ve yardım gelemeyecekse emniyet kemeri hayat kurtarıcı olabilir. Öncelikle emniyet kemerinizi sonuna kadar çekip kapıyı kapatın. Ardından omuzunuzdan geçirdiğiniz emniyet kemeriyle sağ eliniz direksiyonu kontrol ederken aracınızı güvenli bir yere çekebilirsiniz.

İkincisi araç satın alırken dikkat etmeniz gereken bir nokta daha var. Emniyet kemerinizi sonuna kadar çekin ve kemerin üst kısmını kontrol edin. Üst tarafta küf veya um görürseniz bu aracın suda hasar görmüş olabilme ihtimali yüksektir. Satın alım yapacaksanız buna dikkat edin.

Üçüncü olarak araç satın alırken göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer önemli nokta ise yine emniyet kemerinin üzerinde saklı. Emniyet kemerinin üretim tarihine dikkat edin. Yolcu kapısını açarak görebileceğiniz araç markasının üretim tarihiyle kemerin üretim tarihi uyuşmuyorsa aracın kaza geçirme ihtimali yüksektir.

Son olarak; eğer aracınızda sıkışıp kaldıysanız ve dışarı çıkamıyorsanız emniyet kemerinin tokasıyla camı kırabilir ve kurtulabilirsiniz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir